FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3990SDX-2.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3990SDX-2.8/NOPB
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8987
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (3x3)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Current - Supply (Max) 120 µA
PSRR 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (3x3)
Base Product Number LP3990
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (3x3)