FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3990TLX-0.8/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3990TLX-0.8/NOPB
  • Package: 4-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2866
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Current - Supply (Max) 120 µA
PSRR 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 4-DSBGA (1x1)
Base Product Number LP3990
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)