FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP3992IMFX-1.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP3992IMFX-1.5/NOPB
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3560
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 30mA SOT-23-5
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.2V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 30mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
PSRR 40dB ~ 30dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number LP3992
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 30mA SOT-23-5