FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP5900TLX-2.85/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP5900TLX-2.85/NOPB
  • Package: 4-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) 230 µA
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 4-DSBGA (1x1)
Base Product Number LP5900
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-DSBGA (1x1)