Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP5910-1.1BYKAT
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP5910-1.1BYKAT
  • Package: 4-XFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DSBGA
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) 350 µA
PSRR 80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 4-DSBGA
Base Product Number LP5910
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DSBGA