FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP5952LCX-1.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP5952LCX-1.3/NOPB
  • Package: 6-UFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4715
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 350mA 6-USON (2x2)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 28 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN
Supplier Device Package 6-USON (2x2)
Base Product Number LP5952
RoHS Status ROHS3 Compliant
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 350mA 6-USON (2x2)