FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
LP8340ILD-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: LP8340ILD-3.3/NOPB
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4032
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (2.92x3.29)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Current - Supply (Max) 170 µA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-WSON (2.92x3.29)
Base Product Number LP8340
Standard Package 1,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (2.92x3.29)