Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX15007BATT/V+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX15007BATT/V+T
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3646
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 6-TDFN (3x3)
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.525V @ 50mA
Current - Output 50mA
Current - Quiescent (Iq) 18 µA
Current - Supply (Max) 150 µA
PSRR 66dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX15007
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 6-TDFN (3x3)