Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX1589AEZT075+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX1589AEZT075+T
  • Package: SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1063
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TSOT-23-6
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.75V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)