FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX1659ESA+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX1659ESA+
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 350mA 8-SOIC
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (5V)
Voltage - Output (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.875V @ 350mA
Current - Output 350mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number MAX1659
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names -4941-MAX1659ESA+
Standard Package 100
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 350mA 8-SOIC