Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX16903SATB33+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX16903SATB33+
  • Package: 10-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2559
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 28V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX16903
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad