FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX1792EUA33/V+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX1792EUA33/V+T
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2577
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
PSRR -
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Base Product Number MAX1792
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 500mA 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP