FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX1928EUB25+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX1928EUB25+T
  • Package: 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2099
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.6V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA
Frequency - Switching 800kHz ~ 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 10-uMAX/uSOP
Base Product Number MAX1928
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)