Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX1935ETA15+G24
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX1935ETA15+G24
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Stock: 4550
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-TDFN-EP (3x3)
Parameters
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 400 µA
PSRR -
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN-EP (3x3)
Base Product Number MAX193
RoHS Status ROHS3 Compliant
ECCN OBSOLETE
Other Names 175-MAX1935ETA15+G24
Standard Package 1
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-TDFN-EP (3x3)