FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX1935ETA15+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX1935ETA15+T
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6248
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-TDFN-EP (3x3)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 400 µA
PSRR -
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN-EP (3x3)
Base Product Number MAX193
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-TDFN-EP (3x3)