FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX20026ATIC/V+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX20026ATIC/V+T
  • Package: 28-WFQFN Exposed Pad
  • Stock: 8330
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 4 Output 200mA 28-WFQFN Exposed Pad
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Adjustable
Number of Outputs 4
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) 4V
Current - Output 200mA
Frequency - Switching 3.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-TQFN (4x4)
Base Product Number MAX20026
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names 175-MAX20026ATIC/V+TTR
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 4 Output 200mA 28-WFQFN Exposed Pad