FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX20039BATPB/VY+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX20039BATPB/VY+
  • Package: 20-WFQFN Exposed Pad
  • Stock: 3269
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Programmable (Fixed) 4V (5V) 1 Output 600mA 20-WFQFN Exposed Pad
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Strip
Product Status Active
Function Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck-Boost
Output Type Programmable (Fixed)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4V (5V)
Voltage - Output (Max) 15V
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C