FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX4834ETT28C
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX4834ETT28C
  • Package: 6-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-TDFN-EP (3x3)
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR -
Control Features Enable, Reset, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-TDFN-EP (3x3)
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,209
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 6-TDFN-EP (3x3)