FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6037CAUK33-T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6037CAUK33-T
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 5 mA
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 19µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 45µVrms
Voltage - Input 3.5V ~ 5.5V
Current - Supply 275µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number MAX6037
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 5 mA SOT-23-5