FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6126B50
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6126B50
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Series Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.1% 10 mA 8-uMAX/uSOP
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Reference Type Series
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.85µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input 5.2V ~ 12.6V
Current - Supply 725µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-uMAX/uSOP
Base Product Number MAX6126
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Series Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.1% 10 mA 8-uMAX/uSOP