FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6469TA33AD3+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6469TA33AD3+
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8772
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-TDFN (3x3)
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Current - Supply (Max) 96 µA
PSRR -
Control Features Reset, Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX646
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 10
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-TDFN (3x3)