FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6469UT28AD1
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6469UT28AD1
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA SOT-23-6
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (2.8V)
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Current - Supply (Max) 96 µA
PSRR -
Control Features Reset, Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,299
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA SOT-23-6