FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6473TA18BD3+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6473TA18BD3+
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5713
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-TDFN (3x3)
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (1.8V)
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Current - Supply (Max) 96 µA
PSRR -
Control Features Manual Reset, Reset, Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX647
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN OBSOLETE
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-TDFN (3x3)