FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6476TA18AD3+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6476TA18AD3+T
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2078
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-TDFN (3x3)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (1.8V)
Voltage - Output (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA
PSRR -
Control Features Reset, Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX6476
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-TDFN (3x3)