FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX6806SA46
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX6806SA46
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Type Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored 1
Voltage - Threshold 4.6V
Output Push-Pull, Totem Pole
Reset Active Low
Reset Timeout 30µs Typical
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)