Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8510EXK28+G50
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8510EXK28+G50
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Stock: 4746
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5
Parameters
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-70-5
Base Product Number MAX851
RoHS Status ROHS3 Compliant
ECCN OBSOLETE
Other Names 175-MAX8510EXK28+G50
Standard Package 1
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output 120mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5