FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8511ETA31+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8511ETA31+T
  • Package: 8-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA 8-TDFN-EP (2x2)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 120mA (Typ)
Current - Output 120mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 72dB ~ 46dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN-EP (2x2)
Base Product Number MAX8511
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA 8-TDFN-EP (2x2)