FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8559ETA18+TG50
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8559ETA18+TG50
  • Package: 8-WDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9721
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 300mA 8-TDFN (3x3)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -, -
Current - Output 300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq) 290 µA
PSRR 70dB ~ 54dB (10kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN (3x3)
Base Product Number MAX855
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN OBSOLETE
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 300mA 8-TDFN (3x3)