Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8840EYT27+G65
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8840EYT27+G65
  • Package: 6-UFLGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4613
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-UTLGA (1.5x1.0)
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFLGA
Supplier Device Package 6-UTLGA (1.5x1.0)
Base Product Number MAX8840
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-UTLGA (1.5x1.0)