FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8860EUA33+TG05
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8860EUA33+TG05
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6358
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-uMAX/uSOP
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.155V @ 300mA (Typ)
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 270 µA
PSRR -
Control Features Enable, Fault Output
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-uMAX/uSOP
Base Product Number MAX886
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN OBSOLETE
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 300mA 8-uMAX/uSOP