Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8875EUK33+TG002
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8875EUK33+TG002
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8278
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
PSRR 60dB (100Hz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number MAX887
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN OBSOLETE
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5