FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8891EXK28+
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8891EXK28+
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1305
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
PSRR 65dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-70-5
Base Product Number MAX889
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN OBSOLETE
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5