FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MAX8969EWL33+T
  • Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product NO: MAX8969EWL33+T
  • Package: 9-WFBGA, WLBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9293
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 900mA 9-WFBGA, WLBGA
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 900mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 9-WFBGA, WLBGA
Supplier Device Package 9-WLP (1.26x1.26)
Base Product Number MAX8969
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 900mA 9-WFBGA, WLBGA