Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MBR10100FCT
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MBR10100FCT
  • Package: TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
  • Stock: 100
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C