Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MBR10200CT
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MBR10200CT
  • Package:
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 100
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 980 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C