FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MBR20200CT
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MBR20200CT
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 100
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 20A Through Hole TO-220-3
Parameters
Package Tube
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220AB
Base Product Number MBR20200
Mfr SMC Diode Solutions
Series -
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 20A Through Hole TO-220-3