FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MBR20200PT
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MBR20200PT
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 180
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 20A Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Supplier Device Package TO-247
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 20A Through Hole TO-247-3