MC74ACT175N - Motorola Logic - ICONE-chip,IntegrationCircuit , Semiconductor Distributors, IC Chips
Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MC74ACT175N
  • Manufacturer: Motorola
  • Product NO: MC74ACT175N
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3033
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 16-PDIP
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 74ACT175
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Manufacturer Motorola
Series 74ACT
Package Bulk
Product Status Active
Function Master Reset
Type D-Type
Output Type Complementary
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Clock Frequency 175 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 11ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Input Capacitance 4.5 pF
Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-DIP (0.300", 7.62mm)