FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCAC50N03-TP
  • Manufacturer: Micro Commercial Co
  • Product NO: MCAC50N03-TP
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 50A (Tc) 38W Surface Mount DFN5060
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1490 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 38W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number MCAC50
N-Channel 30 V 50A (Tc) 38W Surface Mount DFN5060