Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCAC90N10Y-TP
  • Manufacturer: Micro Commercial Co
  • Product NO: MCAC90N10Y-TP
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 90A 120W Surface Mount DFN5060
Parameters
Mfr Micro Commercial Co
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4600 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 120W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN5060
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number MCAC90N10
N-Channel 100 V 90A 120W Surface Mount DFN5060