Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCACD20N10Y-TP
  • Manufacturer: Micro Commercial Co
  • Product NO: MCACD20N10Y-TP
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1019
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 100V 20A 17W Surface Mount DFN5060-8D
Parameters
Mfr Micro Commercial Co
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel
FET Feature Standard
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1051pF @ 50V
Power - Max 17W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Supplier Device Package DFN5060-8D
Base Product Number MCACD20
Mosfet Array 100V 20A 17W Surface Mount DFN5060-8D