Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCF52213AE50
  • Manufacturer: Freescale Semiconductor - NXP
  • Product NO: MCF52213AE50
  • Package: 64-LQFP
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: ColdFire V2 - Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Parameters
Mfr Freescale Semiconductor - NXP
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Core Processor ColdFire V2
Core Size 32-Bit
Speed 50MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 43
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Base Product Number MCF52213
ColdFire V2 - Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)