Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCG16P03-TP
  • Manufacturer: Micro Commercial Co
  • Product NO: MCG16P03-TP
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 28
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 16A (Tc) 35W Surface Mount DFN3030
Parameters
Mfr Micro Commercial Co
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.9V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2130 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN3030
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number MCG16P03
P-Channel 30 V 16A (Tc) 35W Surface Mount DFN3030