Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCG30N03A-TP
  • Manufacturer: Micro Commercial Co
  • Product NO: MCG30N03A-TP
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 24
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 30A (Tc) 20W (Tc) Surface Mount DFN3333
Parameters
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1020 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN3333
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Base Product Number MCG30
Mfr Micro Commercial Co
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
N-Channel 30 V 30A (Tc) 20W (Tc) Surface Mount DFN3333