FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP1642BT-18I/MC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP1642BT-18I/MC
  • Package: 8-VFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3389
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 800mA 8-VFDFN Exposed Pad
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 800mA
Frequency - Switching 1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Base Product Number MCP1642
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,300
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 800mA 8-VFDFN Exposed Pad