Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP1810T-12I/J8A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP1810T-12I/J8A
  • Package: 8-VFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6342
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-VDFN (2x2)
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 50 nA
Current - Supply (Max) 290 µA
PSRR 40dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-VDFN (2x2)
Base Product Number MCP1810
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,300
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-VDFN (2x2)