FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP1811BT-028/LB
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP1811BT-028/LB
  • Package: SC-70, SOT-323
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4050
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-3
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 0.5 µA
Current - Supply (Max) 110 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-70, SOT-323
Supplier Device Package SC-70-3
Base Product Number MCP1811
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-3