FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP1812AT-018/LB
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP1812AT-018/LB
  • Package: SC-70, SOT-323
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6862
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-70-3
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 0.5 µA
Current - Supply (Max) 220 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-70, SOT-323
Supplier Device Package SC-70-3
Base Product Number MCP1812
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SC-70-3