FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP1812AT-028/TT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP1812AT-028/TT
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6503
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
Parameters
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number MCP1812
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 0.5 µA
Current - Supply (Max) 220 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3