Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP8021-5015H/9PXVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP8021-5015H/9PXVAO
  • Package: 28-VFQFN Exposed Pad
  • Stock: 1714
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tube
Product Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-VQFN (5x5)
Other Names 150-MCP8021-5015H/9PXVAO
Standard Package 73
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Supply 4V ~ 40V
Output Configuration Half Bridge (3)
Current - Output 500mA
Function Controller - Speed
Interface Analog, PWM
Voltage - Load 6.25V ~ 29V